Yükleniyor...

İmar affı 2.6 trilyon lira ülkeye değer yaratacak!

Anasayfa / Blog / İmar affı 2.6 trilyon lira ülkeye değer yaratacak!

İmar affı 2.6 trilyon lira ülkeye değer yaratacak!

Anasayfa / Blog / İmar affı 2.6 trilyon lira ülkeye değer yaratacak!

GÖNÜL İNŞAAT TİÇ.LTD.ŞTİ  Kurucu Ortağı ve CEO'su Ali fahri alçep  Bakanlar Kurulu'nda görüşülmeye başlanan İmar Affı konusunda açıklamalarda bulundu. 

Mülkiyet sorunu sebebiyle hâlihazırda arsa olarak gözüken yapıların kayıt altına alınmasını öngören imar affı konusunda görüş bildiren GÖNÜL İNŞAAT TİÇ.LTD.ŞTİ   Kurucu Ortağı ve CEO'su Ali fahri alçep   Türkiye'de gayrimenkul sektörünün gücüne değinerek, imar affının Türkiye ekonomi tarihinde çok büyük ve ciddi bir adım olacağını dile getirdi. 


 Ali fahri alçep  imar affından önce Türkiye'de 13 milyona yakın imarsız yapı olduğunu dile getirerek şunları söyledi “Söz konusu 13 milyon imarsız yapıya imar affının gelmesiyle birlikte, her konuta tahmini olarak 200.000 TL üzerinden değer biçtiğimizde, toplamda 2.6 trilyonluk bir ekonomik değer yaratılmış olacak. Bu, kısa vadede ekonomiye 50-60 milyar TL değerinde vergi girişi olması anlamına geliyor. Bakanlığın açıklamasına istinaden bu tutarın tamamının kentsel dönüşüm ve altyapı yatırımları için belediyelere düşük faizli bir borç desteği olarak kullanılacağı düşünülüyor. İmar affı, kısa vadede Türkiye ekonomisine sağlayacağı bu katkının yanı sıra uzun vadede ise gelişmekte olan ülkeleri gelişmiş ülke seviyesine taşıyan en önemli geçiş aşamalarından biri sayılan gayrimenkulün sermayeye dönüşüm yapılarını kurmada ülkemiz için önemli bir adım olacak. Bankaların şu anda hiçbir şekilde tanımadıkları ve üzerine kredi kullandıramadıkları herhangi bir imarsız yapı, imar affı kapsamında tanımlandıktan sonra sermayeye dönüştürülebilir hale gelecek.” dedi. 


İmar affının neredeyse serbest ekonomiye geçiş kadar ciddi bir adım olduğunu da sözlerine ekleyen Ahmet Kayhan, imar affının ne gayrimenkul sektöründe ne de ekonomide yaratacağı ekonomik ivmenin etkisinin anlaşıldığını kaydetti. Kayhan, “Yaratılacak 2.6 trilyonluk ekonomik değerin yüzde 1'i bile her sene ekonomiye girecek olsa, bunun sermaye olarak ve ekonomik istihdam yaratarak ekonominin içinde dönüşmesi hem gayrimenkul sektörü hem de ekonomi için devrim niteliğinde bir etki yaratır” diye konuştu. 


Hizmetlerimiz hakkında daha detaylı bilgi almak için, Hemen Arayın! (0212) 626 66 61

Gönül Yapı İnşaat - Copyright © 2017. Her Hakkı Saklıdır | YS Tasarım tarafından yapılmıştır.